Evet zaman geçtikçe gelişmeyi, değişmeyi ister. Fakat tekerrür edeceğini unutmamız lazım nasıl ki, eski yazı dilinde şekiller (Emoji) varsa şimdi bilerek ya da bilmeyerek Emojiler birçok uzun cümleyi bir simgeye sığdırmamıza yardımcı oluyor. Bu simgeler Whatsapp veya anlık mesajlaşma uygulamamızın bir parçası haline geldi.

Eskiden birçok anabilim dalı vardı örneğin; “Hekim” bütün hastalıklara bakardı. Zaman bunun üzerindeki değişimi yüzlerce alana böldü. Günümüze dönersek bu alanların istisnasız hepsi teknolojiye bağımlı ve muhtaç. Teknoloji tüm alan ve sektörlerin iskeleti durumu haline geldi. Hastane, otomotiv sektörü, yemek sektörü aklınıza gelecek tüm sektörler teknolojiye bağımlı şekilde yaşıyor.

Yazılımsız Bir Hayat Geri Kalmış Bir Ülkeye Benzer

Teknoloji de çok büyük bir başlık aslında bunun altında biz yazılımı inceleyelim. Nasıl teknolojisektörlerin iskeletini oluşturuyorsa yazılım da teknolojinin iskeletini oluşturuyor. Yazılımsız bir hayat geri kalmış bir ülkeye benzer. Yazılım olmaması durumunda bir insandan iskeletini alırsanız nasıl bir et yığını hale geliyorsa donanımda tamamen bir hurda yığını haline geliyor. 

Herkes bir şekilde iş bulup hayatını sürdürecek fakat farkındalık oluşturmak istiyorsa uzmanlık alanına muhakkak en az bir yazılım dilini eklemelidir. Bunun sebebini bir örnekle açıklamak istiyorum: İyi bir İstatistik uzmanı mevcut yazılımları kullanarak bir istatistik paylaşıyorsa buna benzer ya da aynı sonuçlarda muhtemel sonuçlar görecektir. Hayal ettiği senaryo için kendi bildiği bir yazılım dilinde istatistik yazılımı yazarak veri girişlerini bunun üzerinde yapar. Böylece başkasının, herkesin kullanımı için yapmış olduğu yazılımdan farklı sonuçlar elde ederek farkındalığını ortaya koyacaktır. O halde  Bilgisayarlar Siz Ne Yaptırmak İsterseniz Onu Yaparlar, Ne Eksik Nede Fazlası!

Günümüzde veriye erişim kolay olduğu için yazılım dili öğrenmekte kolay oldu. Bunlar ile ilgili örnek kaynakçalar videolar içerikler kitaplar sizlere yol gösterici birer harita olarak karşınızda. Yazılımlar onlarca farklı dilde yazılabilir. Ben hangi program dilini bilmeyim sorusundan ziyade yazılım yazmayı algoritma geliştirmeyi bildikten sonra, farklı programlama dilini bilmek hiç zor değil. Yazılım öğrenmek isteyen bireyler ilk olarak iyi Temel Programlama eğitimi almalı. Bu eğitim sayesinde hem projesi için uygun yazılım dilini belirleyecek hem de istediği yazılım dilini rahatlıkla öğrenecektir. Algoritma yapısı senin bir yol haritan olacak. Bu yol haritası ile rotanı belirlemek senin yanlış yola sapmana hata riskini azaltmana yol açacaktır.

Kodlama Öğrenmek İstiyorsanız: Temel Programlamaya Giriş Eğitimi

Kodlamanın ötesinde problem çözebilme farklı açıdan bakabilme, yaratıcı düşünme, kritik düşünme ve ortak ekip çalışması içinde büyük projelere kolaylıkla adım atmana vesile olacaktır. Sadece yazılım yazmak değil yaratıcılık, algoritmik, sistematik düşünme ve problem çözme gibi becerilerin ortaya çıkmasında katkı sağlayacaktır. Hataları en aza indirip, sağlam adımlarlar kısa net bir şekilde sonuç odaklı yaklaşman için ilk adımı atabilirsiniz. 

Kendini keşfetmen için bir fırsat sağlıyor. Tabi burada sabırlı olmak özverili çalışmak ve farklı açıdan bakabilmek sizlerin ve çevrenizdeki insanların ışık tutmasına yol açacak. Unutma ben yapabiliyorsam bunu sende başarabilirsin Temel programla eğitimlerinde yazılım mantığı öğretilir, çoğunlukla eğitime gelen herkes bir yazılım öğreneceğini düşünür.

Temel programlama eğitimi alan bireyler eğitim sonunda Algoritma, Kod Yapısı, Yazılım ile ilgili anahtar kelimelere hakim olur. Yani burada bir harita bir define var farklı yollardan giderek defineye ulaşmak senin elinde. Bilişim Teknolojilerine ilginiz varsa, kodlama öğrenmek istiyorsanız o vakit doğru yerdesiniz. O vakit harekete geçme vakti. Ne istediğinizi bilmek temel algoritmanın ilk basamağıdır.