Yapay zeka olarak tabir ettiğimiz kavramın üzerine gerçekleştirilen ilk araştırmalar ve yapay sinir ağları gelişim süreci hakkında konuşurken bilinmesi gereken önemli detaylar arasında kendisini mutlaka ama mutlaka göstermekte olan konular arasındadır. Ayrıca daha sonraki zamanlarda yeni yaklaşımlar ortaya çıkacak ve ortaya çıkan bu yeni yaklaşımlarla birlikte de aynı zamanda eleştiriler de ortaya atılacaktı.

Yapay Zeka Kavramına Dair İlk Araştırmalar ve Yapay Sinir Ağları

İdealize edilmiş olan tanımı ile birlikte yapay zeka olarak adlandırdığımız konu üzerinde ilk çalışan kişilerden birisi McCulloch ve Pitts isimli iki kişidir. Bu araştırmacı kişilerin önermekte olduğu durum yapay sinir hücrelerini birebir olarak kullanmakta olan bir hesaplama modelidir. Söz konusu olan bu hesaplama modelinin içerisinde yer almakta olan önermeler mantığı ise fizyoloji ile birlikte Turing’in hesaplama kavramına da dayanmaktaydı. Nerede olduğu fark etmeksizin herhangi bir şekilde hesaplanabilir olan bir fonksiyonun sinir hücrelerinin meydana getirmiş olduğu mantıksal işlemlerin ya da işlemcilerin bunu gerçekleştirme imkanı olduklarını göstermişlerdir. Bununla birlikte bu ağ yapısı olarak adlandırdığımız kavramların doğru bir noktada tanımlanabilmesi halinde ise öğrenme becerisinin kazanılabileceği konusunu da ileri sürerek bu konu hakkında büyük bir adım daha atmışlardır. Günümüz dünyasının en büyük yardımcılarından birisi olan yapay zeka konusu hakkında 1950’li senelerde Shannon ve Turing bilgisayar yapıları için satranç programları yazmak ile kendilerini görevlendirmişlerdi. SNARC ise ilk olarak yapay bir sinir ağı ile donatılmış bir bilgisayar olarak bu dönemde tanınmış ve tanıtılmış oldu.

Yapay Zeka Konusunda Yeni Yaklaşımlar

Tüm bu gelişmelerin ardından gelen daha sonraki zamanlarda Newell ve Simon, mantık kuramcısı olarak bilinirler, insan tarzında düşünebilme fikrine odaklı olarak üretilmiş olan ilk programı yani Genel Sorun Çözücü’yü üretmeyi başarmışlardır. Simon ise daha sonraki zamanlarda fiziksel bir simge düşüncesini beyan etmiş ve ardından bu düşünce insandan bağımsız olarak zeki sistemler geliştirme ve üretme çalışmaları ile uğraşarak insanlığa büyük hizmetler sunma fikrine kapılanlar için büyük bir anahtar rolü üstlenmeyi başaracaktır.