Günümüzde site hızı, arama sonuçlarında iyi bir performans göstermek ve kullanıcıların sayfalarımızda rahatça gezinmesini sağlamak için oldukça önemli bir faktör. Özellikle Google’ın 2018 yılının Temmuz ayındaki hız güncellemesi sonrasında daha da önem kazanan site hızı, SEO çalışmalarında göz ardı edilemeyecek bir noktaya geldi.

WordPress kullanıcısı iseniz SEO çalışmalarını daha verimli yapmak için “En İyi WordPress SEO Eklentileri” adlı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Özellikle günümüzde kullanıcıların büyük bölümünün artık neredeyse tamamen mobil cihazlardan çevrimiçi olması, bizleri mobil kullanılabilirliğin ve mobil hızın ne kadar önemli olduğunu anlamamıza itiyor. Google da arama sonuçlarındaki yerimizi belirlerken bu faktörlere dikkat ediyor ve sıralamayı buna göre belirliyor.

 

WordPress’te Site Hızı Nasıl Arttırılır?

WordPress, bilindiği üzere dünyanın en çok kullanılan CMS sistemi ve günümüzde her 4 siteden 1’i WordPress altyapısı kullanıyor. Hâl böyle olunca da WordPress’te site hızını arttırmak için bazı önerilere ve fikirlere ihtiyaç duyuluyor. Hazırladığım bu yazıda WordPress’te site hızını arttırmak için yapabileceğiniz işlemlere yer verdim. İşte WordPress site hızını arttırmak için öneriler…

1) Tarayıcı Önbellekleme (Cache) Kullanımı

Cache sistemi, sitenizi sık sık ziyaret eden kullanıcıların her gelişinde kaynak dosyaları tekrar tekrar yüklememesini sağlar. Böylece sitenize gelen kullanıcılar için açılış hızı yüksek seviyede olur ve herhangi bir yavaşlık söz konusu olmaz.

WordPress’te cache sistemi için kullanabileceğiniz W3 Total CacheAutoptimizeWP Super Cache ve WP Fastest Cache eklentileri bulunmaktadır. Bu eklentileri kurup cache özelliğini etkinleştirdiğinizde, web sitenizde tarayıcı önbellekleme sistemi aktif hale gelecektir.

 

2)Resim Optimizasyonu

Sitemizi ziyaret eden kullanıcılara kaliteli resimler sunmak hepimizin ortak amacı ve bunun için içeriklerimize ve sayfalarımıza kalitesi yüksek ve net fotoğraflar yüklüyoruz. Fakat yüksek kaliteli resimlerin boyutları genelde yüksek miktarda oluyor ve bu da sayfaların geç yüklenmesine sebebiyet verebiliyor.

Bunun önüne geçmek için resim optimizasyonu işlemini yapmalı ve resimlerimizin boyutlarını en aza düşürmeliyiz. Böylece sitemize gelen kullanıcılar hem yüksek kalitede görseller görecek hem de boyutları optimize edildiğinden dolayı herhangi bir geç yüklenmeye sebebiyet vermeyecek.

Önerilen Eklentiler:  Smush Image Compression and OptimizationCompress JPEG & PNG images gibi eklentileri kullanabilir ve görsellerinizi sıkıştırabilirsiniz.

Manuel işlem yaparak görseller üzerinden optimizasyon yapmak isterseniz de:  Image Compression

TavsiyeCompress JPEG & PNG images

3)HTML Optimizasyonu

Sayfalarımızı oluşturan HTML kodlarının sıkıştırılması ve optimize edilmesi, sayfa açılış hızımız için oldukça önemlidir. Sitelerimizi ziyaret eden kullanıcılar, HTML kodlarının yüklenme aşamasında olumsuz etkilenebilir ve bundan dolayı da site hızı düşük seviyede kalır. Bunun önüne geçmek için mutlaka HTML sıkıştırması yaparak daha hızlı yüklenen sayfalar elde etmeliyiz.

 

WordPress’te HTML sıkıştırması yapmak için kullanabileceğiniz optimizasyon eklentileri bulunmaktadır. W3 Total Cache, WP Fastest Cache, WP Super Cache gibi eklentiler HTML sıkıştırması desteği de vermektedir ve bu eklentileri kullanarak site hızınızı yükseltmek için HTML optimizasyonu yapabilirsiniz.

4) JS Optimizasyonu

Sitemizde bulunan JavaScript dosyalarını optimize etmek, sayfa açılış hızını doğrudan olumlu yönde etkiler ve JavaScript dosyalarının daha hızlı yüklenmesini sağlar. JavaScript optimizasyonu ile birlikte sayfa açılış hızını iyi seviyeye getirmek ve bu dosyaların hızlı yüklenmesini sağlamak mümkündür.

WordPress’te JS sıkıştırması için WP Super Minify, Fast Velocity Minify ve Autoptimize gibi eklentileri kullanabilirsiniz.

Tavsiye: Autoptimize 

5) CSS Optimizasyonu

Sitelerimizde sayfalarımızın tasarımının yüklenmesini sağlayan CSS stil dosyalarını sıkıştırmak ve optimize etmek, site hızı için önemli bir çalışmadır.

Stil dosyalarındaki gereksiz kodların kaldırılması ve gereksiz boşlukların temizlenmesi gibi sıkıştırma / küçültme işlemleri, site hızını olumlu yönde etkileyecektir.

 

WordPress’te CSS dosyalarınızı optimize etmek için WP Super Minify, Autoptimize, WP Rocket ve WP Fastest Cache gibi eklentileri kullanabilirsiniz. Yukarıdaki eklentilerden herhangi birini kurduktan sonra CSS sıkıştırma özelliğini etkinleştirmeniz yeterli olacaktır.

Eklenti kullanmıyorsanız tavsiyemizUnused CSS

6) İstek (Request) Sayısını Düşürmek

Sitemize gelen bir kullanıcı, tüm CSS ve JS dosyalarını sunucuya istek atarak çağırır ve böylece dosya yüklenir. Eğer fazla sayıda CSS ve JS dosyası mevcutsa, yüklenme aşamasında her bir dosya için sunucuya bir istek gönderilir ve bu da site hızını olumsuz yönde etkiler.

 

CSS dosyalarını birleştirerek tüm stil kodlarını tek bir dosyadan çağıracak şekle getirmek, istek sayısını düşürecek ve sayfalarımızın daha hızlı yüklenmesini sağlayacaktır. Ayrıca aynı işlemi JavaScript dosyaları için de yaparak istek sayısını düşürebilirsiniz.

Bu çalışmalardan önce mutlaka yedek almayı ve çalışmanın sonunda sitenizin tüm fonksiyonlarının sorunsuz bir şekilde çalıştığından emin olun.

7)Sunucu Yanıt Süresi

Eğer sitenizin barındığı sunucunun performansı yeterli değilse, geç yanıt verecek ve doğal olarak sayfalarınızın geç yüklenmesine yol açacaktır. Bunun önüne geçmek için mutlaka iyi performans veren bir sunucuda sitelerinizi barındırmalısınız.

Özellikle sınırsız değerleri olan ve uptime süresi en iyi seviyede olan sunucuları tercih etmeniz gerekecektir. Sitelerinizin hızlı yüklenmesi için sunucunun performansı önemli bir kriterdir.

Yüksek performanslı sunucularımızı inceleyebilirsiniz!

8)Veritabanı Optimizasyonu

WordPress sitenizin veritabanında işe yaramayan ve herhangi bir yerde kullanılmayan verilerin olması, veritabanında şişme yaratabilir ve bu da site hızını olumsuz yönde etkiler.

Veritabanını optimize etmek, verilerin daha iyi depolanmasını ve veritabanından çağrılan verilerin daha hızlı bir şekilde siteye yansımasını sağlar ve bu da sitenin hızlı olmasını, sayfaların hızlı yüklenmesini mümkün kılar.

WordPress’te veritabanı optimizasyonu için Autoptimize eklentisini kullanabilir ve veritabanınızdaki gereksiz/çöp verileri temizleyebilir, tabloları optimize edebilirsiniz.

9) CDN Sistemi Kullanımı

CDN sistemi, sitenizdeki tüm dosyaları çeşitli veri merkezlerine depolamanızı ve sitenizi ziyaret eden farklı lokasyondaki kullanıcıların dosyaları en yakındaki veri merkezinden almasını sağlar. Bu da site açılış hızını ve sayfalarınız arasındaki gezinme hızını olumlu anlamda etkiler.

Özellikle dünyanın çeşitli noktalarından sabit ziyaretçilere sahip internet siteleri için CDN kullanımı önemli bir faktördür. Zira sitenize Amerika’dan giren bir kullanıcıya Türkiye’deki veri merkezinden dosya indirtmek yerine Amerika’daki veri merkezinden dosya indirtmek daha mantıklı olacaktır ve sayfanın daha hızlı açılmasını sağlatacaktır.

Not: Bu içerik  Anıl Zengin tarafından yazılmıştır.