Tasarım, her türlü basılı ürünü görsel olarak ön plana çıkaran ve ürüne estetik katan en önemli öğelerden biridir. Öyle ki, son derece başarılı bir tasarım, basit bir ürünün pazarlanması noktasında vurucu bir etki bile yapabilir ve satışlarını önemli ölçüde artırabilir.

Bu sebeple ilgili ürün ne olursa olsun, hazırlayacağınız tasarım konusunda son derece dikkatli ve özenli olmalısınız. Ürününüzün tasarımını kendiniz yapsanız da veya profesyonel bir tasarımcı ile çalışmaya karar verseniz de, tasarıma başlamadan önce bilmeniz gereken birkaç önemli nokta var. Bu yazımızda, tasarıma başlamadan önce mutlaka bilmeniz gereken 10 temel ipucunu sizin için derledik.

1.Tasarım yapacağınız ürünü tanıyın.

Elbette ki atacağınız ilk adım, tasarım yapacağınız ürünü tanımak olacak. Her türlü basılı reklam ve tanıtım aracı için aynı tasarımı kullanamazsınız. Örneğin, bir el ilanı için uygun olduğunu düşündüğünüz bir tasarım, katalog için şık durmayabilir.


2.Tasarım aracılığı ile ürünün iletmek istediği mesajı ileteceğinizi unutmayın.

Gerek görsel gerek de yazılı açıdan hazırladığınız tasarım, hedef kitlenize bir mesaj iletecektir. Bu mesajı doğru ve etkili bir şekilde iletecek bir tasarım hazırladığınızdan emin olun.

3.Hedef kitlenizi çok iyi tanıyın.

Hedef kitlenizi doğru tanımak, tasarımda kullanacağınız öğeleri daha sağlıklı bir şekilde seçmenize yardımcı olacaktır.

4.Tasarımların kullanılacağı ortamları dikkate alın.

Kartvizitler daha çok bireysel bir kullanıma hitap ederken afiş, poster ya da banner gibi ürünler açık alanda kullanılan araçlardır. Tasarımın, kullanım ortamlarına uygun bir doğrultuda hazırlanması gerekir.

5.Görsel çözünürlük hayati önem taşıyor.

Tasarımda kullanacağınız görseller, her zaman ve mutlaka yüksek çözünürlükte olmalıdır.

6.Renk seçimlerinde dikkatli olun.

7.Tasarıma yazılı içerik ekleyecekseniz, metnin iletmek istediğiniz mesajla uyum içerisinde olmasına özen gösterin.

Tasarım sadece görsellikten ibaret değildir. Kullanacağınız yazılı ifade ile mesajınızı hedef kitlenize daha etkili bir şekilde iletebilirsiniz.


9.Her zaman büyük resmi görün.
8.Yazılı içerikte kullandığınız fontlar (yazı tipleri) hakkında mutlaka bilgi sahibi olun.

Hazırlayacağınız tasarıma, bütünsel bir bakış açısı ile yaklaşın. Tasarım, marka ile örtüşüyor mu? İletmek istediğiniz mesajı doğru bir şekilde yansıtıyor mu? Kurumsal kimliği başarılı bir şekilde tamamlıyor mu? Bu sorulara olumlu yanıtlar verebilmeniz gerekiyor.

10.Tasarımda her zaman sadelikten yana olun.

Etkileyici bir tasarım hazırlamak istiyorsanız; tasarımınızda karmaşık görsellerden, okunması güç yazı tiplerinden ve çok fazla renk kullanmaktan kaçının.