Özellikle bir NAS cihazı ya da sunucusu elde edebilmek adına bir araştırma gerçekleştirmiş iseniz hiç şüphesiz ki RAID terimine pek çok noktada denk gelmişsinizdir. Genel anlamda bir RAID sistemi, NAS ve buna benzer olan diğer sunucular içerisinde performansı geliştirecek ve çok daha fazla şekilde harici disk kullanacaktır. Aynı zamanda bu çalışmaların içerisinde hata toleransı seviyesi de sağlanılmaktadır. Söz konusu olan bu hata toleransı çok daha basit bir şekilde sabit diski arıza gösteren bir makinenin eskisi gibi sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam etmesinden emin olabilmek için ultra güvenliğe sahip olan bir yapı kurma anlamını taşımaktadır. Hata toleransının göze alınması durumu operasyon esnasında kesintileri azaltır, bununla beraber verilerin kaybolması ihtimalini de düşürür.

Hata Toleransı Nasıl Konfigüre Edilir?

Hata toleransı RAID seviyelerine göre konfigure edilmektedir. Depolama cihazı olarak kullanılmakta olan disklerin sayıları, tipleri, kurtarma olayının veri ihtiyaçları adına anlam ve önemi, yüksek performans düzeyinin de önemine bağlı bir şekilde RAID seviyesine karar verilmektedir. Söz konusu seviye belirlenmesi durumunda bir işletme için kullanılacak seviye bir ev kullanıcısına göre değerlendirildiğinde genel anlamda donanım arızasında veri bütünlüğünü korumaya çok fazla önem göstermektedir.

RAID Ne Anlama Gelmektedir?

RAID dediğimiz şey aslında disklerin hata toleranslarının ve optimize edilmiş olan performansların zorunluluk haline geldiği işletmelerde ve kurumlarda kullanılmaktadır. İşletmelerin ya da kurumların veri merkezleri dahilinde yer almakta olan sunucu ve NAS’lar genel olarak RAID kontrolörü şekilde isimlendirilmek adına bir donanım parçasına sahip olup aynı zamanda bu sistemler RAID konfigürasyonuna bağlı bir şekilde pek çok SSD ve de SATA disk sürücülerine sahiptir, bunlar RAID tanımının anlaşılabilir olması için bilinmesi gereken hayati bilgiler arasında yer almaktadır. Tüketiciler için artan depolama taleplerinin karşılanması adına ev NAS cihazlarını aynı zamanda RAID performansı da desteklemektedir. Her bilginin kayıt edilmesinin her sektörde hayati öneme sahip olduğu bu günlerde bilgilerin saklanabilmesi ve depolanabilmesi adına geliştirilen bu sistemler pek çok işletme ve kurumun hayatını kolaylaştırır.