yi bir hikâye her zaman duygulara hitap eder. Hikayeniz karşınızdaki kişinin kafasında kolaylıkla canlanması için en iyisini yapmaya özen gösterin. Hikayenizi bir kereliğine yazın, bunu iş toplantılarında, reklam yapılacağı esnada ve buna benzer birçok işinizde sizi en iyi şekilde anlatacak bir hikâye oluşturun. Hikâye ne kadar sürükleyici olursa tercih edilme oranı o kadar yüksek olur. Bunu okuduğumuz yazarların kitaplarında da görmemiz mümkün.

KİŞİSEL HAYATINIZI ANLATIN

Öykünüzü en güzel şekilde kaleme dökmeye çalışın. Geçmişteki hayatınızdan bahsedin. Önceden yapmış olduğunuz, maddi durumunuzu, nasıl bir geçmiş yaşadığınızı anlatın. Böyle yerlere kolay gelmediğinizi gördüklerinde durumu daha etkileyici hale getirmiş olacaksınız. Bu işi yapmaya nasıl karar verdiniz, buna sebep olan durumlara değinin. İşinize dört elle nasıl sarıldığınızı anlatmadan geçmeniz tabi ki de doğru olmaz. Birilerine örnek olmak için bunu yapmanız gerekir. Bu işi neden yaptığınızı, yaparken nelere sahip olduğunuzu, şu an ki hayatınıza etkisini de kısa geçerseniz hiçte fena bir fikir olmaz

ETKİLEYİCİ OLSUN

Metinde imla hatalarına yer vermeyin. Görselleri içinde barındırsın, tablolar ve görseller her zaman daha çok dikkat çeker. Yazılı olacaksa kısa ve açıklayıcı olarak ayarlamaya çalışın. Uzun uzun yazıp gereksiz cümlelere yer vermeyin. Bunu kısa maddeler olacak şekilde ayarlayın. Video formatında olacaksa burada ses tonuna, göz temasına, aksana dikkat edin.

KİŞİSEL OLSUN

Hikâye ne kadar iyi ne kadar güzel anlatılırsa akılda kalma durumu o kadar fazladır. Hikayenizi anlatırken karşınıza çıkan olumsuzluklara karşı nasıl devam ettiğinizi, inişlerinizi, çıkışlarınızı, güçlüklerinizi anlatmaktan kaçınmayın. Hangi problemlerle karşılaştığınızı ve bunlara nasıl bir çözüm yolu bulduğunuzu anlatın. Bu tür durumlarla karşı karşıya gelindiğinde diğer insanlarda etki bırakma durumu daha yüksektir.

ANA FİKİR

Anlatmış olduğunuz hikâyenin ana fikrini karşıdaki insana bırakın. Ana fikre nasıl ulaşması gerektiğini okuyucuya bırakın, bir çıkarım yapmasını sağlayın, iyi bir hikâye bunu gerektirir.