Günümüz dünyasında artık teknolojinin önemi her geçen gün bir miktar daha artarak insanların hayatına olduğundan daha büyük oranlarda girebilmektedir. Bunun sebebi ise insanların teknolojiye duymakta oldukları açlıkla doğru bir orantıda ilerlemektedir. Bu teknoloji açlığının görünmekte olduğu bir nokta ise kesinlikle yapay zeka konusudur. Her gelişme ilgi ile takip edilirken gelişmelerin detayları da oldukça merak eden ayrıntılar arasında yer almaktadır. Bununla birlikte yazımızın devamında geleceğin yapay zeka teknolojisi ve yapay zekanın gücü ile ayrıntıları bulabilirsiniz. Keyifli okumalar!

Yapay Zeka ve Gelecek

Gelecek zamanlar olarak adlandırdığımız zamanlarda yapay zeka konusunda yürütülen araştırmalar içerisinde tüm alanların birleşme durumunu öngörmek zor olan bir durum değildir. Neticede bu kesin bir durumdur ve mutlaka böyle gelişecektir. Sibernetik bir yaklaşım tarzı kullanılarak modellenmiş olan söz konusu bir yapay beyin, sembolik bir yaklaşım tarzı izleyerek insan aklına benzetilmeye çalışılmış olan biliş süreçleri ve yapay bilinç sistemleri, insanın aklı ne derecede esnek ise ve aynı zamanda karar alma yetisine sahip olan uzman sitemler ve rasyonel yaklaşımları harmanlamak suretiyle gelecek zamanlarda insan zekasına, yapay zekanın bir alternatif olabileceğini söylemek hiç de yanlış bir durum olmayacaktır. Bir bilginin hesaplanması için matematiksel gelişme gerekli olan bir durumdur ve buna göre matematik kuantum parçacık davranışını açıklayabileceği gibi aynı zamanda kuantum bilgisayarın yapılmasına da olanak sağlamaktadır.

Yapay Zekanın Gücü

Bilişim konusunun uzmanı olan kimseler bir insanın hepsi bir anda paralel olarak çalışma yetisi göstermekte olan yüz milyar nöron bağının toplam olarak görülmekte olan hesap kuvvetinin saniye için on katrilyon hesap düzeyine 2025 senesinde ulaşılabileceği düşünülmektedir. Bununla birlikte beyin bellek kapasitesi için de yüz trilyon bağın her birine on bin bit bilgi depolama şansı ve gereksinimi mevcut olup toplam kapasite oldukça yüksek değerlere çıkmaktadır. Buna göre geçen sene üretilmiş olan insan beyninin işlevselliğine erişebilmiş bir bilgisayarın da fiyatının bin Amerikan doları civarında olması hiç de kötü karşılanmayacaktır.