Armut

Armut.com birçok alanda freelance hizmet satışı yapan bilindik bir platform. Medyada sıklıkla reklamlarını da gördüğünüz bu sitede üye olarak freelance iş bulabilirsiniz. Hem web sitesi, hem de aplikasyon(uygulama) yardımıyla ilanlara bakarak sistemi kullanabilirsiniz.

Burada eğitim, tadilat, temizlik, nakliyat gibi alanlarda işler bulabilir ve ayrıca pastacılıktan köpek eğitimine kadar birçok konuda hizmet verebilirsiniz.

Üyelik ücretsiz, ancak sitede oluşturulan bir hizmete teklif vermek için bir ücret ödemek gerekiyor. Bir iş ilanına en fazla 4 freelancer teklif verebiliyor ve müşterinin seçtiği kişi işi alıyor. Bu ücretler işin konumu, tutarı ve ilanın sisteme giriş tarihine göre değişiklikler gösterebilir.

Çoğunda platformda olduğu gibi yaptığınız işlerin kalitesiyle müşterilerden alacağınız puanlar ve yorumlar size iyi bir kariyer sağlayabilir, daha az teklif verme ücreti ve komisyon öder ve ayrıca daha fazla müşteri elde edebilirsiniz.

Bionluk

Bionluk seslendirme, web sitesi tasarımı, çevirmenlik, sosyal medya yönetimi gibi 7 farklı kategori ve 67 alt başlığı içeren konuda hizmet veren çok bilinen bir platformdur. Her freelancer burada hizmet alanına göre bir profil oluşturarak, kendi portföyünü ve referanslarını paylaşabiliyor. Hizmet almak isteyenler bu ilanlardan yararlanarak size ulaşıp size iş teklif ediyor.

Teslim ettiğiniz işler, aldığınız puan ve yorumlar sayesinde daha çok kişi tarafından görünür hale gelip daha fazla iş alabiliyorsunuz.

Freelancer hesabı açıp profil oluşturmak için, bir defaya mahsus 19.90 TL ödüyorsunuz, sonrasında aldığınız her işten % 20 komisyon kesiliyor. Bu komisyonu platformun size sağlayacağı müşteri potansiyeline ödediğiniz reklam ücreti olarak düşünebilirsiniz.   

Uzman Kirala

Uzman Kirala da yine proje ve uzman mantığıyla çalışıyor. Ancak ilave hizmet alımı seçeneğine de sahip. Ücretsiz proje yükleyip gelen tekliflere göre biri seçer ödemenizi yapar ve işin tamamlanmasını beklerisiniz.

Güvenilir platformlardan bir diğerdir. 70.000 üzerinde üye freelancer ’a sahip ve sitede 200 den farklı alanda 40.000 proje mevcut.

Hızlı Uzman

Hızlı Uzman, Freelancer mantığı ile çalışan alıcı ve satıcıyı bir arada buluşturan platformdur. Yazılım, yazı çeviri, grafik tasarım, internet reklamcılığı, hesap satışları gibi toplam 8 kategoride ve dijital sektöre uygun alt kategorilerde hizmet vermektedir.

Freelancer hesabı site de Mağaza olarak adlandırılıyor. Mağaza açmak ve ürün eklemekte ücretsiz. Tamamlanan her işten %20 komisyon alınıyor. Satış adediniz, belirli bir sayının üzerine çıktığında sistem size PRO MAĞAZA özelliğini sunuyor. Pro Mağazalardan %10 komisyon alınıyor.

Hızlı Uzman, ödeme konusunda şeffaf davranıyor ve mağazanın hakedişlerini Iyzico hesabında tutuyor. Böylece Iyzico tarafından her Çarşamba Mağaza hesabına ödemesi otomatik yapılıyor. Yani Freelancer site ödeme yapmama gibi bir sorun yaşamıyorsunuz.

Destek konusunda da hassas davranan Hızlı Uzman, 08.00-23.59 saatleri arasında Whatsapp üzerinden alıcı ve satıcılara destek sağlıyor.

Proje Kurdu

Proje Kurdu da diğerleri gibi freelancer ve proje yönetenleri buluşturan bir platform. Web tasarım, çeviri, fotoğrafçılık, yazılım metin yazarlığı gibi birçok kategoride hizmet verebiliyorsunuz.

Proje denilen iş talepleri üzerinden teklif usulü ile işe başvurup yetenekleriniz ölçüsünde o projenin taleplerini karşılamaya çalışıyorsunuz. Freelancer için uzman tabiri kullanılır. Tamamlanan proje sayısı ve aldığınız puanlara göre iş potansiyeliniz değişkenlik gösterir.

Web sitesinde belirtildiği üzere sistemde 9.000 civarı proje ve 17.000 uzman var. Bu sayılara bakılırsa her projeye iki uzman düşüyor. İş bulma şansınız yüksek gibi.

Webly

Webly yeni nesil bir freelancer sitesidir. Burada genelde dijital sektöre yönelik web tasarımı, yazılım, dijital reklamcılık, makale yazarlığı grafik tasarım gibi alanlar var ancak bunun yanında danışmanlık, ses kayıtları, karikatür ve karakalem seçenekleri de var.

Buraya da üye olarak bir profil oluşturur ve yeteneğinize göre kategori belirlersiniz. Siteye bırakılan ilanlara teklif vererek ya da size gelen teklifler yoluyla iş alırsınız.

İlan açma ve talep oluşturma yoluyla müşteriler ve freelancerlar birbirleri ile buluşturulur. Ödeme takibini webly yapar. Hizmet tamamlanınca ödemeyi size aktarır.

R10

Genel olarak bir webmaster sitesi olan R10, bu sektörde bilinen bir platformdur. Bir forum sitesi kıvamındadır ancak iş ilanları ve iş talepleri de bu sitede mevcut.

R10 üyeliği ücretsiz ancak davet yoluyla gerçekleştiriliyor. Davetiye kodu edinirseniz üye olabilirsiniz. Kendinizi geliştirmek için de bu platformu kullanabilirsiniz. Yoğun bir kullanıcı kitlesi vardır.

Sanal İşçi

Sanal İşçi de proje kurduna benzeyen bir sisteme sahip. Yine proje ve uzman yönetimi var. Proje ilanınıza freelancer lar teklif verir, teklife göre işi verirsiniz. Ödemeyi Sanal İşçi ‘ye yaparsınız ve iş teslim edilince onaylayıp paranın uzmana aktarılmasını sağlarsınız.

Freelancer Serbest çalışan) tamamladığı işler sonucunda yorum ve puan alırlar. Bu alandaki durumlarına göre iş almaları kolaylaşabilir. Ayrıca uzmanlar ana sayfada kendi ilanlarını da yayınlayabiliyor. Gold üyeler ana sayfada bir defaya mahsus ilan girme hakkına sahip

Yazılım, teknoloji, video ve ses reklamcılık gibi birçok alanda iş ilanı mevcut.

İçerik Bulutu

İçerik bulutu ise sadece içerik üretimi alanında ilanların bulunduğu bir platform. Makale yazarlığı olarak da bilinen bu freelance iş dalına ait birçok yazar ve işveren bu platformu tercih ediyor.

Geniş bir yazar, editör kadrosu var ve makale yazarı olmak istiyorsanız, araştırma yapmayı okumayı seven biriyseniz bu platformu denemenizi öneririm.

Üye olarak mevcut işlere teklif verebilir ve aldığınız işlerden kazandığınız ücret belirli bir limiti aşınca paranızı sistemden çekebilirsiniz. Sistem komisyon üzerinden çalışmaktadır.