WooCommerce, WordPress’te online mağaza oluşturmak için kullanabileceğiniz en popüler e-ticaret eklentisidir. Herhangi bir kodlama bilgisine sahip olmadan bir e-ticaret sitesi oluşturmak isteyenlerin en büyük yardımcısı olan WooCommerce’in belki de tek dezavantajı, çok sayıda ücretsiz ve premium tema seçeneği arasında kararsız kalmanıza sebep olması:) Bu nedenle WordPress ile oluşturulmuş e-ticaret siteleri için; en iyi WooCommerce temaları listemizle karşınızdayız.

WooCommerce Teması Nasıl Seçilir?

Aslında Woocommerce teması ifadesi; WordPress ile hazırlanmış temalar arasında WooCommerce uyumu bulunan temaları ima ediyor. WooCommerce eklentisine göre tasarlanmamış olan temalarla ürün satışı yapmaya kalkmak tema ve eklentiler arasında çakışmalara neden olabilir ve siteniz çökebilir.

WooCommerce ile oluşturduğunuz web siteniz için tema seçerken;

 • WooCommerce ile uyumlu olduğunu belirten,
 • Hızlı, esnek ve kullanımı kolay,
 • Favori WordPress eklentileriniz ile sorunsuz bir şekilde çalışabilen,
 • Daha fazla trafik almanıza yardımcı olan; SEO dostu,
 • Tüm cihazlara ve ekran boyutlarına duyarlı ve mobil uyumlu,
 • Web sitenize yüzlerce, binlerce ürün eklemek zaman almasın diye sürükle -bırak sayfa oluşturucu özelliği olan temaları seçmeniz önerilir.

Ayrıca daha fazla ürün kategorisini listeleyebilmeniz için mega menü içeren ve yorumlarda ve derecelendirmelerde WooCommerce ile entegresi konusunda memnuniyet oluşturmuş olanları da incelemeniz de yarar var.

Bir temanın, olası sorunların işinize zarar vermemesi için kaliteli müşteri desteği sunuyor olması da önemli. Ücretsiz temalarda müşteri desteği olmayabilir, bu nedenle en azından aktif forumları olan temaları tercih edebilirsiniz.

Ek olarak çok amaçlı temaların, mağaza demolarına mutlaka göz atmalı, başlangıçta ücretsiz bir tema istiyor olsanız da sonradan premium seçeneğine geçmek isteyebileceğiniz için ücretli versiyonların özelliklerini de göz önünde bulundurmalısınız.

” İyi Bir WordPress Deneyimi Yaşamak İçin >>> WordPress Hosting Ürününü İnceleyin! “

2020’nin En İyi WooCommerce Temaları

WooCommerce mağazanız için gerekli olan çoğu detaya sahip olsa da hız, SEO desteği, etkileyici efektler ve animasyonlu alışveriş sepeti simgeleri gibi özelliklere sahip temalarla desteklendiğinde; kullanıcı deneyimini, Google sıralamanızı ve satışlarınızı artırabilir.

Flatsome

Hız ve online satış odaklı Flatsome, ThemeForest’ta en çok satan WooCommerce temalarından biri . Tek tıklamayla yüklenen demolarında her sektöre uyan online mağaza tasarımları bulmanız mümkün.

Flatsome, ürün sayfalarınızın her biri üzerinde tam kontrol sahibi olmanız için özel bir “ürün sayfası oluşturucu” (product page builder) içeriyor. Böylece aynı sayfa formatını her ürün sayfasında kullanmak zorunda kalmıyorsunuz.

Geniş kütüphanesi ve canlı önizleme özelliğine sahip sayfa oluşturucusu ile videolar, Instagram gönderileriniz, geri sayım sayaçları, galeriler, bölmeler, butonlar gibi her tür ögeyi sitenize ekleyebilirsiniz.

Flatsome, WooCommerce’e ek olarak aralarında Yoast Breadcrumbs, Ubermenu ve Sensei’nin de bulunduğu pek çok eklentinin entegrasyonunu da destekliyor.

Hestia

Girişimciler, küçük işletmeler ve freelance çalışanlar için biçilmiş kaftan olan Hestia, 100 bini aşan indirme sayısı ve 5 üzerinden 5 derecelendirme puanı ile en popüler e-ticaret temaları arasında yer alıyor (Mayıs, 2020).

Hestia; Elementor, WooCommerce, Flat Parallax Slider, Photo Gallery ve Travel Map entegrelerini destekliyor.

Google’ın sitenizi seveceği şekilde SEO’ya hazır bir yapıya, temiz, optimize edilmiş kodlamaya ve mağazanız için blog sayfasına sahip Hestia, premium versiyonunda şık fiyatlandırma tabloları ve call-to-action butonları gibi ek özellikler barındırıyor.

Neve

CDN ağı ya da önbellek eklentisi olmaksızın yapılan hız testlerinde, Google PageSpeed Insights, GTmetrix ve Pingdom’dan 100 puan almayı başaran Neve, neredeyse yarım saniyede yüklenen sayfalara sahip olmanızı sağlayabilir!

Kullanıma hazır 80’den fazla demosu, Google AMP uyumu ve karmaşadan uzak temiz tasarımları ile Neve, header ve footer bölümlerini sürükle bırak işleviyle özelleştirme seçenekleri sunuyor.

Porto

Porto; en iyi WooCommerce temaları arasında yerini sağlamlaştıran; sürükle – bırak işlevi, eksiksiz kütüphanesi, AJAX araması, portföy ve geri sayım alanı gibi tonlarca özelliğe sahip hızlı ve SEO dostu bir WooCommerce teması.

Çok amaçlı temalarına ek olarak, 35’ten fazla e-ticaret teması sunan Porto; WPML, Yoast, Contact Form 7, JetPack, Slider Revolution, bbPress, BuddyPress, WP super cache, WP GDPR Compliance, Orbit Fox, and HubSpot All-In-One Marketing ile uyumlu.

Sparkling

Sparkling, içeriğinize nefes aldıracak boş alanlara sahip basit, ücretsiz ve duyarlı (responsive) bir WooCommerce teması.

SEO dostu Sparkling; bloğundan e-kitap, online kurs ve yazılımlarını satmak isteyenler ve sağlık, fitness, eğitim, finans, iş, seyahat, web tasarımı gibi nişlerdeki kişisel ve kurumsal web siteleri için rahatlıkla kullanılabilir.

Sparkling; Gravity Forms, Contact Form 7, SEO by Yoast ve W3 Total Cache gibi popüler eklentilerle uyumlu.

WoodMart

WoodMart, farklı türlerdeki mağazalara uyarlanabilir, retina -ready görüntü kalitesine sahip, duyarlı (responsive) bir e-ticaret teması.

WoodMart; sayfayı yeniden yüklemek zorunda kalmadan sayfanın güncellenmesine izin veren Ajax, otomatik tamamlama özelliği bulunan arama çubuğu ve gelişmiş filtreleme gibi kullanıcı deneyimini önemseyen detaylarla dolu.

WooCommerce, Revolution Slider, WPBakery, WPML, MailChimp gibi birçok popüler eklenti için entegrasyon sunan WoodMart’ın, 60’tan fazla demosu ile e-ticaret sitesi kurmak son derece kolay.

XStore

Web sitelerinin tasarımlarında estetik dokunuşları sevenler, online satış sitesi oluşturabilmek için ihtiyaç duyulan her şeye sahip olan X-Store’u da sevecektir.

Müşterilerinizin web sitenize girer girmez etkilenmesini istiyorsanız, X-Store’un spa, niche market, organic cosmetics gibi demolarına göz atmanızda yarar var. 90’dan fazla demosu, etkileyici sliderlar, paralaks efekti ve sürükle – bırak özelliği ile X-Store fark yaratmanız için tasarlanmış SEO dostu bir e-Ticaret teması.

Shopkeeper

Shopkeeper; sürükle – bırak arayüzü, YouTube videolarının ürün sayfası galerisinde desteklenmesi, ürün görseli yakınlaştırma gibi güzellikler içeren; etkileyici ve sorunsuz bir WordPress teması.

Bloging’in (şirketlerin, web sitelerinin bloglarında düzenli olarak makaleler yayımlayarak trafik çekmeye çalışması) önemini kavraması; Shopkeeper’ı diğer WooCommerce temalarından ayıran en önemli özelliklerden. Potansiyel müşterilerin kazanılmasını ve Google tarafından markanın otorite olarak algılanmasını sağlayan blogging için Shopkeeper, WooCommerce temaları arasındaki en iyi blog tasarımlarını sunmayı başarıyor.

WooCommerce dışında EasyCart, WPBakery ve WPML gibi çok sayıda eklenti ile de uyumlu.

WooCommerce Temaları Nasıl Yüklenir?

WooCommerce ile uyumlu bir temayı yüklemek, herhangi bir WordPress teması yüklemekten aslında farklı değildir:

 • Öncelikle WordPress ile oluşturduğunuz sitenize seçtiğiniz temayı kurmalısınız.

WordPress ile nasıl site oluşturulduğunu bilmiyorsanız, WordPress Nedir? adlı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

 • WordPress siteniz hazırsa, yukarıdaki önerilerimizi ve tema tanıtımlarımızı da dikkate alarak hangi temayı kullanacağınıza dair kararınızı netleştirmelisiniz.

Ücretsiz WooCommerce temaları için WordPress Theme Library, WooCommerce, ThemeIsle, Colorlib, JustFreeThemes gibi siteleri inceleyebilirsiniz.

Premium WooCommerce temaları için; ThemeIsle, ThemeForest, WooCommerce, ThemeFuse, Template Monster, Elegant Themes, Theme Junkie, StudioPress ve YITH’e bakabilirsiniz.

 • Karar verdiğinizde WordPress kontrol panelinizden Görünüm > Temalar ekranına gidip yeni ekle butonu ile “Tema ara” yazan arama çubuğu aracılığıyla temanızı bulup kurulumunu sağlamalı ve etkinleştirmelisiniz. Premium bir tema kullanıyorsanız ZIP dosyasını bu alana yükleyebilirsiniz.

WordPress panelinde soldaki menüden Görünüm > Özelleştir sekmeleri ile temanızda neleri değiştirebileceğinizi görebilirsiniz. Logo yüklemek, yazı tiplerini ayarlamak ve ana sayfanıza banner eklemek gibi ayarlamaları buradan yapabilirsiniz.

 • Temayı yükledikten sonraki ikinci adım elbette ki WooCommerce’i yüklemek. Bunun için WordPress kontrol panelinde Eklentiler > Yeni Ekle’ye tıklayınız. Arama çubuğuna “WooCommerce” yazıp WooCommerce’i yükleyiniz.

WooCommerce hakkında detaylı bilgi almak isterseniz WooCommerce Nedir? adlı yazımıza göz atmanızı öneririz.

WooCommerce’i etkinleştirdikten sonra, tüm ayarlarınızı en baştan yapabilmeniz için yeni bir sayfa açılacaktır. Adres ve satmayı planladığınız ürünler gibi bilgilerini girmeniz gereken bu sayfadan sonra, ödemeler, nakliye, vergiler gibi detayları ayarlayabilirsiniz.

 • Son olarak, ürünlerinizi girebilmeniz için temanızın sahip olduğu demolardan; mağazanız için tercih ettiğinizi eklemeniz yeterli.

Özet

Küçük çaplı bir e-ticaret sitesi için en iyi ücretsiz WooCommerce temalarından birini seçmeniz maliyetleri azaltmanız anlamına gelecektir. Bunun için Hestia ya da Sparkling’i tercih edebilirsiniz. Hızlı yüklenen sayfalar konusunda takıntılıysanız Neve, şaşırtıcı hız puanları ile sizi memnun edecektir. Güçlü kodlama ve müşteri desteği ile ücretsiz temalardan ayrılan premium temaları tercih edecekseniz; Flatsome, Porto, WoodMart, Shopkeeper ve X-Store beklentilerinizi karşılayacaktır.

En iyi WooCommerce temaları arasında seçiminizi yaptıysanız, e-ticaret sitenizin başarısı için; dijital pazarlama taktiklerine yer verdiğimiz Dijital Pazarlama Nedir?, Online Marketing Terimleri ve Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır? adlı yazılarımızı okuyabilirsiniz.