cPanel giriş portları sunucuya güvenli bir biçimde giriş yapılmasını sağlamakta olan kodlar olarak bilinmektedir. cPanel giriş portları şu şekilde sıralanmaktadır:

  • :2082
  • :2083

Bu kodlar, herhangi bir IP adresinin yazılmasına gerek kalmadan site adresi ile sisteme giriş yapılmasını sağladığı için kolaylaştırıcı yöntemler arasında gösterilmektedir. Site adresinin yanına eklenen bu kodlar ile doğrudan giriş sayfasına yönlendirme işlemleri tamamlanmaktadır. 

Kodların başında iki nokta işaretinin bulunması, IP adresi sonrasında eklendiğini ifade edeceği için mutlaka kodların başında bulundurulması gerekmektedir Bu sayede uzun IP adreslerinin girilmesine gerek kalmadan kısa sürede yönlendirme sağlanabilmektedir. 

Bu kodlar doğrudan sitenin güvenlik durumuna göre değişiklik göstermektedir. Her iki kod da aynı işlevi yerine getiriyor olmasına rağmen site güvenliği üzerinden farklılaştıkları da bilinmektedir. 

cPanel Giriş Portları Kullanımları 

cPanel giriş portlarının kullanımı güvenlik kriteri üzerinden belirlenmektedir. Özellikle hosting hizmetlerinde cPanel portlarında SSL kullanılması çok önemlidir. Eğer sitenin TLS üzerinden bağlantısı sağlanıyorsa kod olarak 2082 tercih edilmekte, SSL üzerinden bağlantı sağlanıyorsa 2083 kodu ile giriş yapılması gerekmektedir. cPanel giriş portları doğrudan güvenlik ile ilgili olup kullanımı konusunda farklı bir kriter bulunmamaktadır. 

Site üzerinde herhangi bir güvenlik kısıtlaması bulunmuyorsa erişim için herhangi bir kod yazılmasına gerek kalmadan doğrudan site adresinize cPanel ile giriş yapılabilmektedir. Bu nedenle öncelikli olarak sitenin güvenlik bilgileri üzerinden hangi kodun kullanılacağı ya da kullanımının zorunlu olup olmadığı bilgisine erişilebilmektedir. 

cPanel Giriş Portlarının Değiştirilme İşlemleri Nasıl Yapılır?

cPanel giriş portlarının değiştirilme işlemleri öncelikli olarak sitenin güvenlik bağlantısının değiştirilmesi ile birlikte yapılmaktadır. TLS ya da SSL bağlantıları için aynı kodların kullanılması mümkün olmayacağından kod değişikliğinin de güvenlik duvarı değişikliği ile sağlanması gerekmektedir. 

cPanel giriş portları doğrudan güvenlik ile ilişkili olan bir uygulamadır. Bu nedenle güvenlik özelliklerinin bulunmaması durumunda da herhangi bir giriş kodu yazılmasına gerek kalmadan doğrudan site adresi üzerinden de erişim mümkün olmaktadır. Bu nedenle sitenin güvenlik bilgisinin değişmesi, giriş kodlarının da değiştiri