cPanel DNS ayarlarının yapılması için öncelikli olarak bir Name Server edinilmesi gerekmektedir. cPanel DNS ayarları için Name Server edinmek, sunucunun alan adresi üzerinden NS tanımlaması yapılması ile mümkün olmaktadır. 

Alan adının belirlenmesi Hosting kontrol paneli olan cPanel üzerine alana ilişkin isteklerin tanımlanmasını sağlamaktadır. Bu nedenle alan adının belirlenmemesi durumunda herhangi bir istek tanımlanamayacağı için ayarların yapılmasına dair de işlem olanağı sunulmayacaktır. 

Mevcut sunucunuzda bulunan Name Server adı kullanılarak alan adı tanımlaması yapılabilmektedir. Bu sayede mevcut kullanımlarının aynı kategoriler doğrultusunda da sürdürülmesi mümkün olmaktadır.

cPanel Zone Editör Kullanımı Nasıldır?

cPanel Zone Editör kullanımı DNS ayarlarının yapılmasını sağlayan bir alan olarak bilinmektedir. cPanel üzerinden giriş yapıldıktan sonra ayarlarda değişiklik yapılabilmesi için Zone Editör kısmına giriş yapılması gerekmektedir.

Zone Editör bölümü aslında eski kullanım sürecinde Gelişmiş Bölge Düzenleyici olarak adlandırılmaktaydı. Güncel olarak kullanımlarında ise Zone Editör başlığı aynı içerikleri sunmaktadır. 

Bu başlığın altında yer alan yönet seçeneğinin tercih edilmesinden sonra mevcut DNS kayıtlarının görüntülenmesi mümkün olmaktadır. cPanel DNS ayarları bu kısımdan düzeltme, kaydetme ya da silme şeklinde komutlarla sürdürülebilmektedir. 

DNS Ayarları Neden Önemlidir?

DNS ayarlarının önemli olması doğrudan sunucunun çalışma kayıtları olmasından kaynaklanmaktadır. DNS ayarları üzerinden sitenin doğru bir biçimde çalışması sağlandığı için temel bir çalışma alanı olarak bilinmektedir. 

Site içerisinde doğru bir kullanım olanağı sunulması ve beraberinde mail adlarının doğru bir biçimde çalışabilmesi için DNS ayarlarının günce olarak düzenlenmesi ve hata olması durumunda da önce DNS ayarları üzerinden değişikliğe gidilmesi önerilmektedir. 

Zone Editör Kayıt Ekleme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Zone Editör kayıt ekleme işlemleri yapılırken öncelikle cPanel üzerinden giriş yapılması gerekmektedir. Bu girişin ardından Zone Editör bölümünün alt kısmında yer alan yönet butonuna tıklanması gerekli olmaktadır. 

Yönetme adımı içerisinde DNS kaydı eklemeye dair de bir kısım bulunmaktadır. Eklenmek istenen ayarlar için bu bölüme ilgili kodlar yazıldıktan sonra kaydet seçeneğine tıklanarak işlemler tamamlanmaktadır. İşlemlerin sistem üzerine eklenmesi için yaklaşık 2-3 saat bekleme süresi bulunmaktadır. 

Kayıt ekleme sürecinde kullanılmakta olan kodlardan bazıları şu şekilde sıralanmaktadır:

  • A
  • AAAA
  • CAA (Sertifika)
  • CNAME (İsim)
  • DMARC (Kimlik doğrulama)
  • MX (Mail değiştirici)
  • SRV (Servis kaydı)
  • TXT (Metin kaydı)

cPanel DNS ayarları yapılırken bu kodların kullanılması sayesinde istenen ayarların sistem içerisinde tanımlanması da mümkün olmaktadır.