B2B odaklı işletmeler için en doğru sosyal ağ olan Linkedin 690 milyonun üzerindeki aktif kullanıcısıyla iş ağınızı genişletmek, potansiyel müşterilerinize ulaşmak ve iş profesyonelleriyle buluşabilmeniz için size sayısız imkân sunuyor. B2B odaklı işletmeler için en doğru mecra olan Linkedin’i diğer sosyal ağlardan ayıran en büyük avantajı birçok üst düzey karar vericinin ve düşünce liderlerinin aktif Linkedin kullanıyor olmasıdır. Eğer sizde işletme olarak üst düzey yöneticilerin dikkatini çekerek ürün ya da hizmetlerinizi daha geniş kitlelere ulaştırmak istiyorsanız Linkedin işletmeniz ve sizin için en doğru seçenek olacaktır.

Linkedin’de varlık göstermek istiyorsanız doğru bir pazarlama stratejisine ihtiyacınız olduğunu unutmamalısınız.  Doğru hazırlanmış bir strateji, işletme bilinirliğinizi yükseltmenize, web sitesi trafiğinizi artırmanıza ve nitelikli potansiyel müşterilere ulaşmanızı sağlayacaktır. Linkedin işletmeniz için ne gibi fırsatlar sunuyor? Bu fırsatlardan nasıl yararlanabilirsiniz?

Linkedin pazarlama stratejinizin başlangıcında hedeflerinizi ana hatlarıyla belirlemeniz önemli bir detaydır.

Pazarlama Hedeflerinizi Belirleyin

Linkedin’de pazarlama hedeflerinizi mutlaka belirlemelisiniz hatta bu Linkedin’i aktif olarak kullanmaya başlamadan önce yapmanız gereken en önemli adım olabilir. Pazarlama hedefinizi belirlerken kendinize tam olarak neyi amaçladığınızı sormalısınız. Hedefleriniz spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir ve gerçekçi olmalıdır.

Başarılı bir Linkedin pazarlama stratejisi, hedef kitlenizin kim olduğunu ve neyi sevdiklerini anlamaya odaklanır.

Hedef Kitlenizi Doğru Analiz Edin

Linkedin’ de sizi başarılı sonuçlara götürebilecek en kritik nokta doğru hedef kitleye ulaşmanızdır. Bu nedenle hedeflediğiniz kitlenin zevklerini ve ilgi alanlarını tam olarak anlamalı ve beklentileriyle ilgili doğru çıkarımlar yapmalısınız. Potansiyel müşterileriniz Linkedin’de zaman geçiriyorsa demografik özelliklerini doğru analiz ederek stratejinizi oluşturmalısınız. Unutmayın, doğru hedef kitleye ulaşmak ürün ya da hizmetlerinizin satışını artıracak ve işletme bilinirliğinizi yükseltecektir. Bu sebeple stratejinizi çıkarırken işletmelerin karar vericilerini detaylı analiz etmelisiniz.

Linkedin Şirket Sayfanız, Linkedin pazarlama stratejinizin en büyük varlıklarından biridir.

Linkedin Şirket Sayfanızı Eksiksiz Oluşturun

Linkedin’de eksik ve aktif olmayan bir sayfa işetmeniz için artı değer katmaz aksine olumsuz bir izlenim bırakır. Bu sebeple şirket profil sayfanızı eksiksiz olarak oluşturmalı ve Linkedin’de aktif olarak var olmalısınız. Linkedin üzerinde dikkat çekmek ve potansiyel müşterilerinize ulaşmak istiyorsanız işletmeniz için ilgi çekici bir sayfa oluşturmanız gerekmektedir. Unutmayın, işletmeniz hakkında bilgi edinmek isteyen herkes profilinizi görüntüleyecektir bu sebeple sayfanız hem içerik hem de görsel olarak aranmaya değer olmalıdır.

Potansiyel müşterilere ulaşmak ve potansiyel müşterileri satışa dönüştürmek için düzenli olarak içerik paylaşmanız gerekir.

Yararlı ve Kaliteli İçerikler Oluşturun

Linkedin’de başarı yakalamak istiyorsanız düzenli paylaşımlar yaparak aktif bir kullanıcı olmalısınız. Aksi durumda kullanıcılar sizi takip etmeyi bırakır ve zamanla unuturlar. Bu sebeple Linkedin sayfanızda düzenli olarak bir içerik akışı sağlamanız gerekir. Paylaşacağınız içerikler mutlaka hedef kitlenizin dikkati çekecek ya da hedef kitlenize fayda sağlayacak konulardan oluşmalıdır. Bu sayede ulaşmak istediğiniz kitlenin dikkatini çekebilir ve hedeflediğiniz başarıya ulaşabilirsiniz.

Linkedin’deki grupların aktif bir katılımcısı olmak, alanınızdaki diğer işletmeler ve profesyonellerle ağınızı güçlendirmenize yardımcı olur.

Linkedin Gruplarında Aktif Olun

Linkedin’de başarı yakalamanın bir diğer yolu da Linkedin Gruplarındaki tartışmalara katılmaktır. Bu gruplar farklı iş profesyonelleriyle bağlantı kurmanın en iyi yoludur. Katıldığınız gruplar konusunda seçici iseniz, hedef kitlenizle iletişim kurmaya odaklanmalısınız. Linkedin’in arama çubuğundan işletmeniz için en uygun grupları arayabilir ya da ulaşmak istediğiniz kişileri hedefleyen bir grup oluşturmayı ve yönetmeyi deneyebilirsiniz.

Görünürlüğünüzü artırmak ve başarılı bir Linkedin pazarlama stratejisi oluşturmak için tanıtım araçlarını kullanmalısınız.

Linkedin Reklam Araçlarını Aktif Kullanın

Her sosyal mecrada olduğu gibi Linkedin’de de reklam satın alarak işletme sayfanızın performansını artırabilirsiniz. Linkedin size birden fazla hedefleme imkânı sunar ve reklamlarınızı sadece sizin istediğiniz hedef kitleye ulaştırır. Bu sayede ürün ya da hizmetlerinizi nokta atışı bir hedeflemeyle geniş kitlelere tanıtabilirsiniz.

Gönderilerinizi doğru analiz etmek Linkedin şirket sayfası başarınızı artırır ve daha çok kişiye ulaşmanızı sağlar.

Linkedin Analizlerini Önemseyin

Linkedin pazarlama stratejinizin en önemli adımlarından biri de sonuçları düzenli olarak değerlendirmektir. Şirket Sayfası analiziniz hedef kitleniz hakkında yararlı bilgiler öğrenmenize yardımcı olacaktır. Analizleri doğru yorumlamak Linkedin pazarlama stratejinizi iyileştirmenize ve daha fazla ilgi görmesi muhtemel içerikler oluşturmanıza yardımcı olacaktır. 

Linkedin potansiyel müşteriler ve alanında profesyonel işletmelerle bağlantı kurarak işletmenizin büyümesine yardımcı olabilecek kusursuz bir potansiyele sahiptir. Linkedin kullanımınızda doğru stratejileri uygularsanız iş ağınızı küresel olarak büyütebilir Linkedin’i işletmeniz için sağlam bir kaynak haline getirebilirsiniz.