Artırılmış gerçeklik tanımı, gerçek dünya üzerinde yer almakta olan çevrenin ve içerisindekilerin, bilgisayarlar tarafından üretilmekte olan, ses, GPS, grafik ve görüntülerin zenginleştirilmesi ile mevcut hale getirilmiş olan canlı ya da dolaylı olan fiziksel görünümdür. Söz konusu olan bu kavram kısa ve net bir tabir ile gerçeklik kavramının bilgisayarlar tarafından üretilmesi ve de bu üretimin gerçeklik dozunun arttırılmasından ileri gelmektedir. Bu noktada teknolojinin işlevi ise kullanıcı olan kişinin gerçeklik algısının zenginleştirilmesi durumu ile alakalı olan bir işlevdir. Bununla beraber sanal gerçeklik tanımında gerçek dünyanın yerinde daha iyi bir şekilde tasarlanıp ardından daha gerçekçi halde insanlara sunulan bir dünya yer almaktadır.

Gerçeklik Artışı

Söz konusu olan bu artış yani zenginleştirme gerçek zamanlı olarak gerçekleşmekte ve bununla birlikte çevresinde yer almakta olan ögeler ile de çok iyi bir şekilde etkileşim içerisine girmektedir. Her geçen gün gelişmekte olan zenginleştirilmiş gerçeklik teknolojisini kullanarak ve ondan yardım alarak etrafta yer almakta olan bilgiler ile etkileşime girilebilir. Kişinin yer almakta olduğu çevre içerisinde yapay bilgiler ve ögeler gerçek dünya ile bu şekilde bağdaştırılacaktır. Söz konusu olan bu zenginleştirilmiş gerçeklik teriminin literatüre Boeing üzerine çalışmalar gerçekleştirmekte olan Thomas Caudell tarafından kazandırıldığına dair yaygın bir inanış da söz konusudur.

Artırılmış Gerçeklik Uygulama Önerileri

Aurasma, bir artırılmış gerçeklik örneğidir ve aynı zamanda görüntü tanıma teknolojisine verilmiş olan yegane isimdir. İşletmeler ve de bireyler Aurasma’yı hem kendileri için kullanmak ve deneyim oluşturup çevre ile bunu paylaşmak ile birlikte hem de çevrelerinde yer almakta olan gizli dijital içerikleri keşfetmek için kullanmaktadırlar. Öğretmenleri ise bu platformu kullanan en yaygın iş grubu olarak tanımlamamız mümkün olan bir durumdur. artırılmış gerçeklik uygulamaları günümüz dünyası için çok yeni teknolojiler arasında yer alsa da dünya üzerinde hizmet vermekte olan bilişim sektörünü domine eden firmalar tarafından büyük yatırımlar almaktadır. Dünya devi ve aynı zamanda teknoloji devi olan şirketler kendi kullanıcılarına daha iyi hizmet vermek adına bu teknolojiyi kullanır.