Android işletim sistemine sahip olan telefonlar diğer işletim sistemlerini kullanarak onlardan faydalanmakta olan telefonlara, yani bir açıdan rakiplerine oranla özelleştirme seçeneklerinde kullanıcılarına sunmakta oldukları seçeneklerin daha fazla sayıda olması ile öne çıkmayı başarmaktadır. Hiç şüphesiz bu özelleştirmelerin ve kişiselleştirmelerin pek çoğu geliştiriciler seçeneklerinin arasında kendisine yer bulmaktadır. Eğer siz de bu konuya merak duyanlar arasında yer alıyorsanız yazımızın devamında önce geliştirici seçeneklerini sonra bu seçenekleri nasıl kullanacağınızı öğrenebilirsiniz. Keyifli okumalar!

Geliştirici Seçenekleri Nasıl Açılır?

Android işletim sistemine sahip olan telefonlar içerisinde geliştirici seçenekleri varsayılan ayarlar dahilinde gizli bir şekilde kendisine yer bulmuştur. bu ayarları aktif hale getirebilmek için yani açıp kullanabilmek adına öncelikle ayarlar bölümüne girerek sisteme tıklamanız ve daha sonrasında telefon hakkında bilgileri size sağlayacak olan bölüme giriş yapmanız gerekmektedir. Sonrasında ise artık geliştiricisiniz bildirimini görene kadar sürüm numarasının üzerine dokunmanız ya da tıklamanız gerekiyor. Bildirimi görmeniz halinde ise telefonunuzun ayarlar menüsü içerisine geliştirici seçenekleri dahil edilecektir.

Uyanık Kal

Söz konusu özelliği aktif yani çalışır hale getirdiğiniz zaman telefonunuzun ekranı şarja takılı halde bulunsa bile kapanmayacaktır. Temel anlamda bakılırsa geliştirici olan kimseler için kullanılmakta olan bu özellik, standart kullanıcılar adına da bazı durumlarda faydalı hale getirilebilir. Örnek olarak twitter ya da benzeri olan bir sosyal medya uygulaması içerisinde anlık verileri görebilmek için bu ayarlardan faydalanmanız mümkün olacaktır.

OEM Kilidini Çözmek

Blootlader kilidini çözmek, yani açmak, custom şekilde Rom yüklemesi gerçekleştirilirken yapılması gereken ilk şeydir. Bunun da tam olarak açıklamasını şu şekilde yapabiliriz; telefonunuz dahiline herhangi bir sebepten ötürü ROM yükleme işlemi gerçekleştirmeyi düşünmekte iseniz, geliştiriciler seçeneklerinde kendisine yer bulmakta olan bu özelliği kullanmanız ana şartlar arsında er almaktadır. Bu tip uygulama ayarlarını kullanmanız halinde telefon kullanımınızda büyük gelişmeler kazandığınızı fark edeceksiniz. Bu gelişmeler dolayısı ile telefonunuzun kullanımının verimliliğini artıracak ve sizi istediğiniz faaliyetleri rahat bir şekilde ve tam anlamıyla gerçekleştirebilmeniz için kolaylık sağlayacaktır.