3D, bir nesnenin en, boy ve derinlik algılarının aynı anda gözlemciye aktarılmasıdır. Gözlemci, bulunduğu noktadan baktığında, gözlemlediği objenin hem enini, hem boyunu hem de derinliğini algılayabilmelidir. Bu sayede gözlemlenen objenin 3 farklı boyutu aynı anda algılandığından, gözlemcide gerçekçilik hissi uyandırır. Bunun sebebi, günlük hayatta gördüğümüz her maddeyi hep 3 farklı boyutuyla algılamaya alışkın olmamızdır. Bunun karşılığı olarak üç boyutlu nesne dediğimizde, aslında zihnimizin en alışkın olduğu şeyi kasdetmiş oluyoruz.

3D (üç boyut) nasıl yapılır sorusuyla, oluşturulmak istenen 3 boyutlu taslağın gerçekçilik kazandırılması yönündeki çalışmanın nasıl yapılması anlatılmaktadır. Bunun için günümüzde çeşitli bilgisayar programları ve hardware ekipmanlar kullanılmaktadır. Örneğin 3D Max, Lumion, Sketchup gibi yazılımlar veya üç boyutlu yazıcılar ile çeşitli 3 boyutlu tasarımlar elde etmekteyiz. Bu tip programlar bize, yukarıda saydığımız en, boy ve derinlik hissini vererek objenin gerçekçi görünmesini sağlamaktadır.

3D (üç boyutlu) Modelleme Nedir?

3 boyutlu modelleme, bir nesnenin gerçek ölçüleri kullanılarak yapılan bire bir ölçeklemedir. Örneğin bir evin tasarımı yapılırken, 3 boyutlu programlar eşliğinde evin bire bir ölçeklenip proje çizimi yapılır. Dış cephe kaplaması, pencere ve kapı gibi belirgin detaylarını yerleştirilir. İç dizaynının mimari modellenmesi ve son olarak iyi bir render alınması ile 3 boyutlu modelleme hazırlanmış olur.

3D Modelleme Ne İşe Yarar?

Üç boyutlu modelleme, bir nesnenin tasarımı ve bittiğinde nasıl olacağı hakkında fikir vermesi amacıyla yapılır. Örneğin bir araba tasarımı yaparken çeşitli 3D modelleme programları kullanılır. Bu programlarla arabanın boyutu, şekli, rengi gibi birçok detay önceden belirlenir. Bu sayede arabanın fabrikadan çıktığında nasıl görüneceği yüzde yüze yakın bir oranda gösterilmiş olur.

Render Nedir? Render Nasıl Alınır?

Render, çizimi veya modellemesi tamamlanan ham bir çalışmayı, bir yazılım (bilgisayar programı) kullanarak işleyip, gerçekçi bir resim veya video elde etme işlemine verilen addır. İyi bir render alabilmek için öncelikle iyi seviyede bir yazılım, ve tabiki sistem özellikleri güçlü bir bilgisayara ihtiyacımız olacaktır. Ayrıca iyi bir render öncesinde iyi bir tasarım da yapılmış olması gereklidir. Doğru ışık açıları, mantıklı yerleştirilmiş ve ölçeklendirilmiş objeler, giydirme veya kaplama dediğimiz doku ekleme çalışması ve son olarak iyi bir render ayarı yapmak gereklidir. Tüm bunlar tamamsa, tek bir düğmeye basarak ve belirli bir süre bekleyerek çok gerçekçi bir render almak gayet kolaydır. Render süresi bilgisayarın kapasitesine ve alınmak istenen çıktının içeriğine ve boyutuna bağlı olarak değişmektedir.